Nápad izolace  zubů eventuálně pracovního pole pomocí gumové blány v zubním lékařství není novinkou posledních let.  Člověkem, který vynalezl a první  použil kofferdam (také rubber dam, dental dam, v ČR se nejvíc ujalo, ale německé označení kofferdam), byl americký zubař z New Yorku Sanford Christie Barnum a to již v roce  1864.  Stejně jako u spousty dalších vynálezů lidstva se to neobešlo bez popření jiným vynálezcem.  Až v  roce 1888 francouzský zubař La Roche prohlásil, že on byl první, kdo použil kofferdam a to již v roce 1857, nicméně většina odborníků se shoduje, že to byl přece jenom Barnum. Nehledě na to, kdo byl vynálezcem kofferdamu a že první použití je zaznamenáno před 150 lety,  popularitu mezi zubaři tato metoda získala teprve v posledních desetiletích.

Takže co vlastně je kofferdam? Jedná se o blánu z latexu nebo z nelatexových polymerů, většinou o rozměru 15×15 cm, která se upevňuje na zuby ošetřované oblasti pomocí speciálních spon.

Proč se kofferdam používá? Ve většině případů zubní lékař operuje s objekty velikosti několik milimetrů. V dutině ústní je spousta rušivých aspektů: sliny, jazyk, tváře, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu a výsledek ošetření. Z toho plynou výhody kofferdamu:

přehlednější pracovní pole. Čím líp lékař vidí to co ošetřuje, tím lepší to má vlív na výslednou kvalitu ošetření

-suché pracovní pole. Je to zásadní např. při zhotovení fotokompozitních výplní. Dokonalou a pevnou vazbu mezi zubem a fotokompozitem je možné docílit pouze za předpokladu toho, že zub, ktreý se ošetřuje pomocí kompozitní výplně, je suchý.

-zamezení průniku infekce z dutiny ústní do zubu a kořenového kanálku. Ať už chceme nebo ne, dutina ústní zdravého člověka je osídlená různými mikroorganizmy. Mikroby, které vyvolávají zubní kaz a z něj plynoucí bolest zubu, zubní váček pocházejí z vlastní dutiny ústní pacienta (samozřejmě toto platí pro pacienty, kteří nedodržují zásady péče o dutinu ústní, eventuálně neumějí si dobře vyčistit zuby). Tato vlastnost je  velmi důležitá zvlášť při endodontickém ošetření (ošetření kanálků).

-izolace přetečení chemických výplachů. Součástí ošetření kanálků je dezinfekce kanálku speciálním chemickým roztokem, který je neškodný, ale když přeteče, tak je dost hořký. Použití kofferdamu může zamezit tomuto přetečení

-ochrana měkkých tkání (jazyk, tváře, dásně)

-zamezení polknutí částí odvrtaných výplní, nástrojů, atd.

– omezení množství vody dopadající bezprostředně do dutiny ústní v průběhu ošetření. Tato vlastnost je brána pacientem jako nejdůležitější. V průběhu vrtání či broušení zubů je nutné chlazení vodou, která je následně odsávána savkou. Množství vody dopadající do dutiny ústní za použití kofferdamu je pak mnohonásobně menší než bez něj.

Kofferdam se v naší ordinaci používá standartně při zhotovení fotokompozitních výplní a při ošetření kanálků.